Skip to main content
JLPT N1 Advanced

単価

Price per single unit or item.

Readings

Noun

"Unit Price" / "Price per Item"

The specific cost assigned to a single unit of goods or services used to calculate the total amount.

Example

この りんご は 単価 150 円 です 。

These apples are 150 yen each.

5 more examples in the mobile app
Free forever · No card needed

Study this term on the app

Every word on Amenokori — including 単価 — comes with full meanings, example sentences, audio, and FSRS-powered review scheduling. 10K+ entries from N5 to N1.

Zero deck building Full context & nuance FSRS algorithm

100% free to start

amenokori · review
5 day streak
VOCAB 2 / 30
単価
たんか
Price per single unit or item.
Example

この言葉を覚えましょう。

Let's memorize this word.

Again
Hard
Good
Easy